Strokovna žirija za Vilenico v sestavi Gregor Podlogar (predsednik žirije), Aljaž Koprivnikar (podpredsednik žirije), Veronika Dintinjana, Ludwig Hartinger, Martin Lissiach, Aleš Mustar, Tone Peršak, Diana Pungeršič, Sašo Puljarević, Jutka Rudaš in Đurđa Strsoglavec podeljuje nagrado vilenica 2025 Georgiju Gospodinovu.
O nagrajencu:
Georgi Gospodinov je pisatelj, pesnik, esejist, dramatik, urednik, kolumnist in literarni znanstvenik. Rojen je leta 1968 v Jambolu (Bolgarija) in se od študija naprej v celoti posveča literaturi. Zaposlen je na Inštitutu za bolgarsko literaturo, je dopisni član Bolgarske akademije znanosti in univerzitetni profesor. Njegovo delo je prevedeno v več kot 25 jezikov, priznano pa je tako pri bralcih kot pri kritiki zaradi inovativnega pripovednega sloga, tematske globine in občutljivosti za preplet osebne in kolektivne zgodovine. Gospodinov je nedvomno eden najpomembnejših in najbolj prepoznavnih sodobnih evropskih pisateljev. Preboj na mednarodnem prizorišču mu je uspel z romanom Naravni roman (1999), ki velja za mejnik v sodobni bolgarski literaturi. Njegov roman Fizika žalosti (2012), v katerem prepleta mit o Minotavru z osebno in politično zgodovino vzhodne Evrope, je postal literarni fenomen in mu prinesel svetovno prepoznavnost. Leta 2023 je prejel mednarodno nagrado Booker za roman Časovno zaklonišče (Time Shelter), ki se ukvarja s kolektivnim spominom, nostalgijo in družbenimi posledicami zgodovinskega revizionizma.
Utemeljitev nagrade:
pripravil predsednik žirije Gregor Podlogar
Bolgarski pisatelj, pesnik, esejist in dramatik Georgi Gospodinov (rojen leta 1968 v Jambolu) je eno od osrednjih imen spodobne evropske literature. Čeprav je Gospodinov svojo literarno pot začel kot pesnik, leta 1992 je objavil prvo pesniško zbirko z naslovom Lapidarij, pa se je v mednarodnem prostoru zares uveljavil šele s proznim pisanjem. Njegov prozni prvenec iz leta 1999 Naravni roman je prinesel svež, avtorski zamah v sodobno bolgarsko literaturo in bil zelo dobro sprejet med kritiki in bralci ter je bil kmalu po izidu preveden v številne jezike, tudi v slovenščino (2005). Mimo oznak o postmodernističnem pisanju, ki jih nekateri lepijo na njegovo ustvarjanje, pa ta kratki roman (za)živi skozi naravno preprostost, odslikano v zapletenosti, ki očara. Za njegov drugi roman Fizika žalosti (2011, slovenski prevod 2015), ki je bil večkrat nagrajen, med drugim je bil v Bolgariji razglašen za roman leta, je značilno, da je sestavljen iz več drobnih zgodb in različnih pripovednih tehnik. Vživljanje dečka, glavnega lika romana, v druge in drugo pa je nenavadno, pretanjeno in ganljivo. Roman dokaže, da literature ne ubeseduje sveta, temveč je sam svet in njegova zgodovina. To velja tudi za njegov tretji roman Časovno zaklonišče (2020, slovenski prevod 2022), ki je bil nagrajen s prestižno nagrado mednarodni Booker in ki preklaplja med različnimi pripovednimi ravni ter na satiričen način pred nas postavlja eno od ključnih (družbenih) vprašanj – kako živeti s kritičnim pomanjkanjem prihodnosti? Georgi Gospodinov je mojster sodobnega romanopisja. Njegovo pisanje, obsedeno z družbenimi in zgodovinskimi dogodki ter osredinjeno na nevidnega posameznika, je mestoma nepredvidljivo in fragmentarno, a se mojstrsko zliva v celoto, tenkočutno, tudi nežno in prežeto s (črnim) humorjem. Skratka, Georgi Gospodinov, 40. nagrajenec festivala Vilenica, s svojim delom na samosvoj način pooseblja njegovo zgodovino in daje zgled, kako prepričljivo lahko literatura tudi danes nagovarja vsakogar.