Nagrada SEP za mlade avtorje 2025 – razpis za prijave
Razpis za prijave 2025
Pregled
Nagrado SEP za mlade avtorje podeljujeta Srednjeevropska pobuda (SEP) in Društvo slovenskih pisateljev (DSP) v okviru Mednarodnega literarnega festivala Vilenica.
Namen nagrade je spodbuda avtorjem mlajših generacij ter podpora pri razširjanju njihovih literarnih del prek prevodov v druge jezike držav članic SEP. Nagrada predvideva prevod v slovenščino[1] in prevod v drug jezik katerekoli države članice SEP po izbiri kandidata. Možnost dodatnih prevodov bo obravnavana v prihodnjih letih podeljevanja nagrade.
Nagrada
Nagrada SEP za mlade pisatelje sestoji iz finančne nagrade in drugih nefinančnih ugodnosti:
- Denarna nagrada (5.000 EUR), ki pokrije celotne stroške prevoda prijavljenega dela in prevoda odlomka iz prijavljenega dela v jezik ene od držav članic SEP, ki jo, upoštevajoč specifike dela, skupaj izbereta avtor in njegov založnik. Prevod se pripravi v sodelovanju z domačo založbo, ki je podprla avtorjevo oziroma avtoričino kandidaturo. Nagrada vključuje stroške avtorskih pravic.
- Prevod prijavljenega dela v slovenščino in njegova objava v zbirki, ki jo v okviru festivala Vilenica ureja DSP, v letu 2026. Nagrada krije stroške avtorskih pravic za prevod v slovenščino.
- Sodelovanje nagrajenca na Mednarodnem literarnem festivalu Vilenica 2025, ki ga organizira DSP.
- Sodelovanje in podpora SEP in DSP pri iskanju založbe za morebitno objavo prevedenega dela.
Kandidati
Na razpis se lahko prijavijo avtorji, mlajši od 40 let (rojeni po letu 1985 – torej od 1. januarja 1986 dalje), iz držav članic SEP: Albanije, Belorusije,[2] Bosne in Hercegovine, Bolgarije, Hrvaške, Češke, Madžarske, Italije, Moldavije, Črne gore, Severne Makedonije, Poljske, Romunije, Srbije, Slovaške, Slovenije in Ukrajine.
Prijavitelji morajo imeti vsaj eno knjižno izdajo. Delo, prijavljeno za prevod, mora biti leposlovno delo (v poštev pridejo vsi žanri in tematike). Prijavo mora podpreti nacionalni založnik, prek katerega se avtor prijavlja.
Način prijave
Prijava mora vsebovati naslednje obvezne priloge:
- Izpolnjen prijavni obrazec (prijavnica).
- Življenjepis prijavitelja v angleščini (največ 1800 znakov brez presledkov).
- Kopijo osebne izkaznice ali potnega lista, na kateri so razvidni datum in kraj rojstva ter državljanstvo prijavitelja.
- Prijaviteljeva bibliografija v angleškem jeziku (največ 3600 znakov brez presledkov).
- Sken originalnega podpisanega priporočilnega pisma v angleščini, ki ga napiše nacionalna založba prijavitelja in ki vključuje predstavitev prijavitelja in predlaganega dela (4000–8000 znakov brez presledkov).
- Odlomek iz predlaganega dela v izvirnem jeziku države članice SEP in v angleščini (največ 100 verzov POEZIJE oziroma največ 7000–9000 znakov s presledki PROZNEGA BESEDILA).
- Nepopolne prijave ne bodo obravnavane.
Prijave pošljite na naslednji e-poštni naslov: miha.mauric@vilenica.si
Rok za prijavo
Prijave morajo biti oddane najkasneje do 15. junija 2025 (do 23.59 po srednjeevropskem poletnem času).
Postopek ocenjevanja in podelitve nagrade
- Mednarodna komisija bo obravnavala prijave, prejete do vključno 15. junija 2025.
- Prijave bodo ocenjene po naslednjih kriterijih: 30 % (3 točke) za bibliografijo, 20% (2 točki) za priporočilno pismo s predstavitvijo prijavitelja in predlaganega dela, ki naj bi bilo prevedeno, in 50 % (5 točk) za odlomek iz zadevnega dela v izvirnem jeziku države članice SEP in v angleškem prevodu.
- Kandidati bodo o odločitvi komisije obveščeni najkasneje do 31. julija 2025.
- Slovesna podelitev nagrade bo potekala v okviru festivala Vilenica.
- Nagrada bo izplačana v dveh obrokih: prvi obrok (2.500 EUR) ob podelitvi nagrade in drugi obrok (2.500 EUR) po zaključku prevoda in predložitvi posodobljenih informacij o stikih z morebitnimi založniki.
- Nagrajenec in njegov domači založnik morata najkasneje do 30. novembra 2025 priskrbeti vzorčni prevod odlomka nagrajenega dela. Odlomek mora biti preveden v jezik ene od držav članic SEP, ki ga glede na specifike dela izbereta avtor in založba. Stroški prevoda se krijejo iz dodeljenih finančnih sredstev.
- Nagrajenec mora do maja 2026 poslati pisno poročilo na naslov miha.mauric@vilenica.si.
Na morebitna vprašanja bomo do najkasneje 14 dni pred rokom za prijavo odgovarjali na elektronskem naslovu miha.mauric@vilenica.si.
Organizatorji
Srednjeevropska pobuda (SEP) je regionalni medvladni forum, ki si prizadeva za podporo evropski integraciji in trajnostnemu razvoju prek sodelovanja med svojimi državami članicami, z Evropsko unijo, mednarodnimi in regionalnimi organizacijami ter drugimi javnimi oziroma zasebnimi institucijami in nevladnimi organizacijami. SEP je kot platforma političnega dialoga razvila močan operativni, v rezultate usmerjen pristop k regionalnemu sodelovanju. SEP tako združuje multilateralno diplomacijo z upravljanjem skladov, programov in projektov – kot donator in kot prejemnik. Vsakodnevne dejavnosti SEP vodi Izvršni sekretariat SEP s sedežem v Trstu, ki skrbi tudi za pripravo in izvajanje projektov. Decembra 2011 je SEP pridobila status opazovalke v Generalni skupščini Združenih narodov.
Društvo slovenskih pisateljev (DSP) pripravlja in izvaja sodobne javne programe na področju literature. S svojo široko paleto programov in dejavnosti je najaktivnejša organizacija in osrednje središče literarne dejavnosti v Sloveniji. Njegovo vlogo ključnega izvajalca javnih literarnih programov priznava tudi Javna agencija za knjigo, ki ga aktivno podpira in redno financira. Začetki društva segajo v leto 1872, ko so se pisatelji začeli organizirati, sedanje ime pa društvo nosi od leta 1968. Vodili so ga ugledni slovenski avtorji. DSP spodbuja ustvarjalno svobodo, si prizadeva za izboljšanje statusa slovenske literature in pisateljev ter združuje avtorje iz celotnega slovenskega kulturnega prostora, ne ozirajoč se na trenutno veljavne meje. Društvo, vselej kritično in ustvarjalno, je pomembno prispevalo k spremembam v slovenskem družbenem in kulturnem prostoru. Zelo dejavno je bilo v času slovenskega osamosvajanja in oblikovanja nove države. DSP ohranja redne stike s pisatelji po vsem svetu ter izvaja mednarodno priznane programe.
Mednarodni literarni festival Vilenica je srečanje pesnikov, prozaistov, dramatikov in esejistov, pa tudi prevajalcev, založnikov, urednikov in literarnih kritikov iz Srednje Evrope in širše. Vodi ga Društvo slovenskih pisateljev v sodelovanju s Kulturnim društvom Vilenica iz Sežane. Vse od prve izvedbe Mednarodnega festivala Vilenica leta 1986 ostaja vrhunec festivala podelitev mednarodne literarne nagrade vilenica, ki jo DSP podeljuje srednjeevropskim avtorjem za izjemne dosežke na področju literature in esejistike. Med prejemniki nagrade vilenica so tako Fulvio Tomizza, Peter Handke, Péter Esterházy, Jan Skácel, Tomas Venclova, Zbigniew Herbert, Milan Kundera, Libuše Moníková, Josip Osti, Adolf Muschg, Adam Zagajewski, Pavel Vilikovský, Péter Nádas, Erica Pedretti, Slavko Mihalić, Jaan Kaplinski, Ana Blandiana, Mirko Kovač, Brigitte Kronauer, Karl-Markus Gauss, Ilma Rakusa, Miodrag Pavlović, Goran Stefanovski, Andrzej Stasiuk, Claudio Magris, Dževad Karahasan, Mircea Cărtărescu, David Albahari, Olga Tokarczuk, László Krasznahorkai, Jáchym Topol, Dubravka Ugrešić, Jurij Andruhovič, Ilija Trojanow, Dragan Velikić, Mila Haugová, Josef Winkler, Amanda Aizpuriete, Ottó Tolnai in Miljenko Jergović.
Zbirka SEP Vilenica tako vključuje dela avtorjev, ki so bili od leta 2006 nagrajeni kot rezidenčni avtorji SEP. Namen nagrade in te zbirke je bralcem približati nove in vznemirljive literarne glasove evropske književnosti ter krepiti čezmejno sodelovanje in literarno promocijo.
[1] Če je nagrajeni avtor iz Slovenije, nagrada predvideva prevod v angleščino in prevod v še en jezik izmed jezikov držav članic SEP po izbiri kandidata.
[2] Članstvo Belorusije v pobudi je trenutno suspendirano.